"Nadzieja" z nagrodą Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego

Data publikacji: 29.02.2020
Norweski dramat "Nadzieja", w którym jedną z głównych ról gra Stellan Skarsgård, zdobył na MFF w Berlinie nagrodę Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć film już w maju tego roku.

Norweska reżyserka Maria Sødahl otrzymała nagrodę Europa Cinemas Label za najlepszy film europejski w sekcji Panorama, tegorocznego festiwalu Berlinale. Nagroda została przyznana w Berlinie już po raz szesnasty. 


Jury swoją decyzję argumentowało następująco: „Nadzieja" to wzruszający i poruszający dramat o dramatycznym wpływie nagłej, poważnej choroby na rodzinę. To bardzo złożona historia miłosna, często empatyczna i nigdy sentymentalna. Rodzinny dramat jest pokazany bardzo subtelnie, a aktorstwo, scenariusz, montaż i zdjęcia są na najwyższym poziomie. Ogromne gratulacje dla Marii Sødahl, której film może dać nadzieję, wgląd i inspirację dla wielu widzów w całej Europie. Tym bardziej, że reżyserka inspirowała się swoją właśną historią.”

To film z wybitnymi kreacjami aktorskimi Andrei Braein Hovig i Stellana Skarsgarda, doskonale znanego polskiej publczności ("Czarnobyl", ""Człowiek, który zabił Don Kichota", "Dogville" czy "Buntownik z wyboru"). 

W polskich kinach od 22 maja 2020. 

OPIS FILMU:
Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą ledwie trzy miesiące życia? 

Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych. Ich małżeństwo przetrwało głównie ze względu na dzieci. 

Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.