"Siostry i Schiller" - nieznana historia miłosnego trójkąta

Data publikacji: 26.11.2014
Niemiecki kandydat do Oscara 2015!
Od piątku, 28 listopada, w polskich kinach pojawi się film Dominika Grafa pt. "Siostry i Schiller" - nieznana historia miłosnego trójkąta pomiędzy Friedrichem Schillerem i dwiema siostrami von Lengefeld.

Film jest niemieckim kandydatem do Oscara 2015 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wcześniej zaś, był prezentowany w konkursie głównym 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Friedrich Schiller to jeden z najważniejszych romantycznych poetów i pisarzy niemieckich, który zasłynął jako autor "Ody do radości i "Zbójców". Do tej pory niewiele było wiadomo o burzliwym życiu osobistym poety oraz gorącym uczuciu, jakie łączyło go z siostrami von Lengefeld.

Akcja filmu toczy się w roku 1788 w Rudolstadt. Zbuntowany poeta, Friedrich Schiller, i dwie zubożałe arystokratki przeżywają niezapomniany czas, który koniec końców zwiąże ich ze sobą. Nieszczęśliwa w małżeństwie Caroline von Beulwitz i jej nieśmiała siostra, Charlotte von Lengefeld, serio traktują przysięgę, że będą się wszystkim dzielić. Nawet autorem „Zbójców”. Charlotte wychodzi za mąż za Schillera, żeby mogli nadal wszyscy troje żyć razem zachowując pozory. Caroline opuszcza męża, a potem zachodzi w ciążę, co zachwieje kruchą równowagą trójkąta. Jednak Schiller jest zdecydowany walczyć o obie siostry.
 
Opinie prasy:
 
Reżyser Dominik Graf bawi się konwencją dramatu kostiumowego, żartując z widza i z widzem.
Ewa Wildner, Stopklatka.pl
 
Wszystko w zasadzie jest na miejscu - opowieść, epoka, emocje.
Agata Malinowska, Filmaster.pl
 
„Siostry i Schillera” można nazwać próbą przepisania historii literatury: ułożenia nowego "spisu lektur" uwzględniającego marginalizowane do tej pory pisarstwo kobiet.
Ewa Szponar, Onet.pl
 
Lokacje, produkcja i kostiumy są na najwyższym poziomie, a muzyka Svena Rossenbacha i Floriana van Volxema sprawia, że film należy uznać za dobrze zrobiony.
Boyd van Hoeij, The Hollywood Reporter
 
Czarujący i pięknie zamontowany obraz skomplikowanego związku pomiędzy post-oświeceniowym pisarzem i filozofem Friedrichem Schillerem i siostrami Charlotte i Caroline von Lengefeld.
Scott Foundas, Variety
 
Pięknie nakręcony i elegancko złożony.
Chris Buckle, The Skinny 4/5