Filmy Aurora Films zawalczą o Europejskie Nagrody Filmowe 2020

Data publikacji: 19.08.2020
Europejska Akademia Filmowa podała pierwsze 32 tytuły filmów, które znalazły się na tzw. short liście do nominacji do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nich są także filmy, które w Polsce dystrybuuje Aurora Films: Undine, Złe baśnie, Martin Eden oraz Nadzieja. Druga część listy zostanie podana we wrześniu.
"Ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią restrykcje, ogłoszenie listy filmów ubiegających się o Europejskie Nagrody Filmowe 2020 zostanie podzielone na dwie części. Dziś ogłaszamy 32 tytuły filmów fabularnych, we wrześniu zaprezentowane zostaną kolejne tytuły. Pozwoli to uwzględnić filmy, które miały pojawić się w kinach do 31 maja 2020 r. – czy to na festiwalach, czy w regularnej dystrybucji kinowej – ale z powodu pandemii się w nich nie pojawiły. Będą brane pod uwagę tytuły, które zadebiutują online do listopada 2020 r." – czytamy w oświadczeniu Europejskiej Akademii Filmowej.

Wśród pierwszej puli filmów ogłoszonych przez Akademię znalazły się cztery tytułu dystrybuowane w Polsce przez Aurora Films.

"NADZIEJA" oparty na osobistych przeżyciach duńskiej reżyserki Marii Sødahl film, który jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. To uniwersalne studium dojrzałego związku jest tak poruszające w dużej mierze za sprawą znakomitych kreacji Andrei Bræin Hovig i jednego z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów Stellana Skarsgårda. Film wejdzie do kin już 25 września. 

"UNDINE" - pełna symboli opowieść o miłości i przeznaczeniu w reżyserii jednego z najoryginalniejszych niemieckich reżyserów Christiana Petzolda. W rolach głównych wystąpili rewelacyjna Paula Beer, która za tę kreację otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale oraz Franz Rogowski. 

"ZŁE BAŚNIE" - wyreżyserowana przez braci D’Innocenzo 
niepokojąca, groteskowa opowieść o poszukiwaniu, samotności i lęku, która została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na tegorocznym Berlinale. 

"MARTIN EDEN" - inspirowany bestsellerową powieścią Jacka Londona film pod tym samym tytułem. W tytułową rolę wciela się Luca Marinelli, który za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji.

Nominacje zostaną ogłoszone 7 listopada podczas festiwalu filmowego w Sewilli. Gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 12 grudnia w Reykjaviku.