"Mój kuzyn Zoran" w kinach od piątku

Data publikacji: 14.10.2014
Nagrodzona przez publiczność Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji komedia "Mój kuzyn Zoran", pojawi się w polskich kinach już w najbliższy piątek.


To film, w którym życie płynie z wolna, a wino leje się strumieniami - "Mój kuzyn Zoran" podbija serce każdego, kto go zobaczy.

Bohaterem filmu jest Paolo Bressan (Giuseppe Battiston), 40-letni ekscentryk, wielbiciel wina i nałogowy kłamczuch, który nie przepada za pracą i nie ustaje w marzeniach o swojej byłej żonie, Stefanii (Marjuta Slamič). Całymi dniami przesiaduje z Gustino, który prowadzi tawernę w małej wiosce nieopodal Gorycji. Pewnego dnia niespodziewanie w jego życiu pojawia się jego kuzyn, szesnastoletni Zoran, którym Paolo musi się zaopiekować. Nowe,. Zmienia swoje podejście dopiero, gdy okazuje się, że Zoran posiada fenomenalny talent do gry w rzutki.
 
Paolo postanawia wykorzystać tak świetną okazję odegrania się na całym świecie i planuje wystawić swojego kuzyna w dorocznych zawodach międzynarodowych, w których główną nagrodą jest  60 tysięcy euro. Zoran staje się dla Paolo szansą na trafienie w życiu w dziesiątkę. Czy odmieni się jego los? Czy nieodpowiedzialny Paolo będzie w stanie wygrać z samym sobą, zanim stanie do bitwy z innymi uczestnikami gry?

Reżyserem "Mojego kuzyna Zorana" jest debiutant Matteo Oleotto, aktor i reżyser. Zanim w pełni oddał się reżyserii filmowej parał się różnymi zajęciami, był m.in.: ochroniarzem, kelnerem, pracownikiem call-center, asystentem kucharza, ogrodnikiem, instruktorem pływania. Aktualnie pracuje nad swoim drugim filmem, w wolnym czasie zajmując się rodzinną winiarnią, którą odziedziczył.
"Mój kuzyn Zoran" to jego pierwszy film, owacyjnie przyjęty na kilkudziesięciu festiwalach filmowych na całym świecie.

Festiwale:

2013 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji / CRITIC’S WEEK / Nagroda Publiczności / Wyróżnienie Jury FEDORA (Najlepszy Aktor: Giuseppe Battiston) / Nagroda Fedic / Nagroda Quality Label
2013 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie / Konkurs Główny
2013 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach / Open Horizons – Konkurs Międzynarodowy
2013 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Ljubljanie
2013 – Festiwal Filmowy w Zagrzebiu / Film otwarcia / Konkurs Główny
2013 – Festiwal Kina Niezależnego REC w Tarragonie / Nagroda Publiczności
2013 – Festiwal Filmowy w Sulmonie / Nagroda dla Najlepszego Filmu
2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii

Premiera: 17 października 2014